Developer mode enabled

Labrīt

Intervija ar Austrumeiropas politikas centra vadītāju Andi Kudoru

Labrīt

Skolu reorganizācija Alojas novadā

Sazvanīšanās ar Regīnu Ločmeli-Luņovu

«Zolitūde 21.11.» piketē pret traģēdijas lietas izskatīšanu slēgtajā tiesas sēdē

Otrdienas rītā pie Ķīpsalas izstāžu zāles, kur atsākas Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas process, pulcējās arī vairāki šajā traģēdijā cietušo biedrības pārstāvji, lai iebilstu pret iespēju pasludināt tiesas sēdi par slēgtu.

Pikets bija pieteikts no 9.15 līdz 9.45, bet pulksten 9.15 piketa norises vietā pulcējās tikai kādi pieci dalībnieki pieteikto 30 cilvēku vietā, bet jau dažas minūtes vēlāk bija ieradušies visi piketa dalībnieki – aptuveni 30 cilvēki.

 Norises vietā dežurē arī policija, un ieradušies vairāki mediju pārstāvji, novēroja Latvijas Radio korespondente Vita Anstrate. 

 Pikets noris klusi, piketa dalībnieki neko neizkliedz, bet savas prasības pauž ar plakātiem. 

 

Saskaņā ar pagājušajā nedēļā masu medijos izplatītajām ziņām, process “varētu būt norauts tādēļ, ka vismaz viena no apsūdzētām personām varētu neierasties uz tiesas sēdi, baidoties par savu dzīvi”,  norādīts biedrības “Zolitūde 21.11.” paziņojumā.

“Cietušie uzzināja, ka pastāv iespēja, ka turpmākās tiesas sēdes varētu tikt pasludinātas par slēgtām, un sabiedrības iespējas sekot līdzi procesam būs ierobežotas līdz maksimāli iespējamam minimumam. Vienlaicīgi cietušo pārstāvim juristam Armandam Smanam tiesa liedza iepazīties ar vienas apsūdzētās iesniegto procesuālās aizsardzības lūgumu, un tādēļ cietušo pārstāvjiem kopumā ir apgrūtināta iespēja sagatavot argumentāciju priekš rītdienas tiesas sēdes,”  skaidrots biedrības paziņojumā.

Biedrības pārstāvji piketā pauž, ka  "tiesai jāpaliek atklātai!"; "prasām taisnīgu tiesu, nevis cirku!"; "nē - procesa novilcināšanai!".

Biedrības vadītāja Regīna Ločmele-Luņova otrdienas rītā LTV “Rīta Panorāma”  un Latvijas Radio uzsvēra, ka piketu rīko, lai uzsvērtu, ka šis nav tikai cietušo un dalībnieku tiesas process, tas ir “visas Latvijas process, kurš ir jāredz katram, lai analizētu, kas mūsu valstī nav izdarīts līdz galam, lai garantētu cilvēku drošību”. 

Ja procesu pasludinās par slēgtu, Latvijas sabiedrībai būs liegta iespēja sekot līdzi procesam un saprast visas nianses, mēs to uzskatām par mēģinājumu slēpt patiesību, pauda biedrības pārstāve.

Viņa arī sacīja, ka tiesas process pārvēršas par procesuālo spēles laukumu, kur noteikumus diktē apsūdzētie, bet tiesas galvenais uzdevums ir noskaidrot patiesību un sodīt vainīgos.

Biedrības vadītāja arī norādīja, ka apgalvojumiem par draudiem nogalināt vienu  no apsūdzētajām cietušie īsti netic, izskatot – ja kāds gribētu viņu nogalināt, to izdarītu jau pirms diviem gadiem, uzreiz pēc traģēdijas. 

Gatavojoties tiesas aktīvās fāzes atsākšanai, Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības "Zolitūde 21.11." pilnsapulcē ar vienbalsīgu atbalstu tika pieņemts lēmums atteikties no procesa tulkošanas krievu valodā. Šī lēmuma mērķis - izdarīt visu iespējamo, lai Zolitūdes krimināllieta tiktu izskatīta pēc iespējas ātrākajos termiņos. Biedrība pati organizēs nepieciešamo procesa izskaidrošanu tiem cietušajiem, kuriem ir problēmas ar valsts valodas zināšanām. Attiecīgais lūgums par atteikšanos no tulkojuma jau ir paziņots tiesai ar cietušo pārstāvju palīdzību.

Otrā tiesas sēde norisināsies mazākā zālē, nekā pirmā sēdē, taču tā noritēs raitāk, jo tulkojumu nodrošinās austiņās tiem, kuriem tas būs nepieciešams, nevis tulkojot visu pa teikumam sēdes norises ietvaros. 

Jau ziņots - ja Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētās personas, kurām, iespējams, izteikti slepkavības draudi, lūgs tiesai procesuālo aizsardzību, turpmākās tiesas sēdes varētu pasludināt par slēgtām.  

Latvijas Televīzijas rīcībā nonākusi informācija par Valsts policijas sāktu izmeklēšanu, kurā tiek pārbaudīti pret SIA "Maxima Latvija" darba aizsardzības speciālisti Innu Šuvajevu, kā arī Rīgas būvvaldes darbiniecēm Mariku Treiju un Aiju Meļņikovu vērsti slepkavības draudi. Visas trīs ir apsūdzētās Zolitūdes traģēdijas lietā.

Informāciju par slepkavības draudiem trīs Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajām Valsts policija šobrīd nekā nekomentē. Tomēr Latvijas Televīzijai to apstiprināja vienas iesaistītās – SIA “Maxima Latvija” darba aizsardzības speciālistes Innas Šuvajevas – advokāte Jeļena Kvjatkovska.

8.decembrī notika pirmā Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas sēde.

Zolitūdes traģēdija 2013. gada 21. novembrī laupīja 54 dzīvības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti