Developer mode enabled

Panorāma

Valsts prezidents apmeklē Okupācijas muzeju

Panorāma

Noslīkst gandrīz tikpat, cik mirst avārijās

32 grādos auto uzkarst līdz 58

Eksperiments: Svelmē auto salons uzkarst vismaz līdz +38 grādiem, tāpat sakarst cilvēks

Āra temperatūrai sasniedzot +32 grādus, pēc pusstundas auto ir uzkarsis līdz +48 grādiem. Tieši tāpat uzkarst tajā sēdošais cilvēks, apliecina Vācijas meteorologu pētījums. Par to, cik strauji ķermenis zaudē cīņu ar karstumu automašīnā, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma" trešdien pārliecinājās eksperimentā, kas notika stingrā mediķu uzraudzībā.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma" eksperimentā iesaistīja Rustamu Junusovu - ārsta palīgu, veselu un spēcīgu vīrietis, kurš karstajā eksperimenta dienā daudz dzēris ūdeni. Iekāpjot auto, kam ir melns salons, tajā sākotnēji ir +30 grādi, taču saulē spēkrats turpina karst.

Pēc nedaudz vairāk kā 20 minūtēm gaiss automašīnā ir sakarsis līdz +31 grādam. Aparatūra analizē vīrieša pulsu un to, kā notiek skābekļa apmaiņa organismā. Sviedru piles liecina, ka vīrieša ķermenis dzesē sevi visiem spēkiem.

Pēc nepilnas pusstundas gaisa temperatūra auto salonā sasniegusi +38 grādus.

Eksperimentam seko līdzi Junusova šefs - Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis. Lai gan eksperimentā iesaistītais vīrietis saka, ka vēl var karstumu izturēt un arī aparatūra liecina, ka skābekļa apmaiņa pagaidām ir laba, Junusova priekšnieks eksperimenta 45.minūtē atrauj auto durvis.  

Līdzīgus eksperimentus veic arī  vairāki telekanāli ārzemēs. Mērķis ir parādīt, ka pat fiziski veselam, spēcīgam cilvēkam atrašanās sakarsušā automašīnā ir mokoša. Bet mazus bērnus un sirmgalvjus mašīnā vienus pat uz dažām minūtēm nekādā gadījumā nedrīkst atstāt - tieši tāpat kā mājdzīvniekus.

Ja bērnu karstumā atstāj automašīnā, turklāt piesprādzētu auto sēdeklītī, tad sekas var būt traģiskas. "Var attīstīties krampji! Bērns nespēj pat pateikt, ka viņam ir slikti," uzsvēra NMPD Zemgales reģionālā centra vadītājs.

Vācijas meteodienesta aprēķini rāda, ka auto salons par saunu pārvēršas vidēji 30 minūšu laikā. Ja ārā ir +32 grādi, kā sola šajās dienās Latvijā, pēc desmit minūtēm auto salonā jau būs +39 grādi, bet pēc pusstundas - +48 grādi. Tieši tikpat uzkarsīs arī tajā sēdošais cilvēks.

Ja gaisa temperatūra ir +34 grādi un saulē nereti ir vēl vairāk, pēc pusstundas auto būs +50 grādi, bet pēc stundas +60 grādu pirts, liecina Vācijas meteodienesta aprēķini.

Mediķi uzsver: ja cilvēks ir pārkarsis, pirmā palīdzība ir elementāra - novietot cilvēku ēnā, pat caurvējā, un dot padzerties.

Otrdien mediķu palīdzība sniegta diviem cilvēkiem automašīnās. Vienos dienā Ozolniekos pie stūres slikti kļuva 37 gadus vecam autovadītājam, kuram reiba galva, tirpa rokas un kurš pats izsaucis ātros.

Otrs gadījums bija Rīgā, kad mediķus ilgi automašīnā sēdošam vīrietim izsauca kaimiņi. Izrādījās, ka viņš ir arī alkohola reibumā, kad pašam savus spēkus novērtēt ir dubultgrūti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu kļūdaino tekstu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas