Developer mode enabled

Pētījumi: Latvijā vasaras ir saulainākas nekā Rietumeiropā

Ilggadējie novērojumi no satelītiem liecina, ka vasaras mēnešos visvairāk mākoņainu dienu ir Eiropas rietumu un ziemeļrietumu daļā. Vismazākais mākoņu daudzums novērojams Eiropas dienvidos, Vidusjūras reģiona valstīs. 

Ziemas Latvijā  bieži ir visai garas un aukstas: kamēr austrumeiropieši salst, Rietumeiropas iedzīvotājus daudz biežak lutina pavasarīgs siltums arī ziemas mēnešos. Taču, atnākot vasarai, Latvijas iedzīvotāji piedzīvo saulainākas vasaras nekā  Britu salās, Nīderlandē, Beļģijā, daļā Vācijas un Skandināvijas. 

Vidējais mākoņu daudzums (%) Eiropā 1982.-2009. gadā vasaras sezonā

Eiropas ziemeļrietumos vasarās mākoņi ir visai bieži viesi debesīs, vidēji 60-90% dienu ir ar palielinātu mākoņu daudzumu. Saulainākais Eiropas reģions vasaras mēnešos visai likumsakarīgi ir Vidusjūras apkārtne, kur carumērā mākoņainu dienu skaits sasniedz vien 10-50% 

Vidējais mākoņu daudzums Latvijā vasaras mēnešos ir no 55% piekrastes rajonos līdz 60-62% augstieņu rajonos. Palielināts mākoņu daudzums ir arī novērojums dažviet virs sekliem piekrastes ūdeņiem.

Vidējais mākoņu daudzums (%) Latvijas teritrijā 1982.-2009. gada vasaras sezonā

Mākoņu daudzums arī tieši ietekmē uz Zemes saņemto saules radiācijas daudzumu. Globālās radiācijas vērtības izsaka radiācijas daudzumu, kas sasniedz zemes virsmu gan tiešās, no saules nākošās radiācijas, gan arī izkliedētās un no mākoņiem atstarotās radiācijas veidā. Radiācijas daudzums tiek mērīts vatos uz kvadrātmetru.

Vismazāk saules starojuma vasarās saņem Eiropas ziemeļrietumu reģioni, kur tie ir 150-200 W/m2. Visvairāk saules radiācijas saņem attiecīgi tie reģioni, kur visvairāk skaidru un saulainu dienu, tātad Vidusjūra reģiona valstīs radiācijas daudzums sasniedz 250-350 W/m2.

Vidējā saules radiācija (%) W/m2 Eiropā 1990.-2005. gada vasaras sezonā

Latvijā visvairāk saules radiācijas vasaras mēnešos saņem Kurzemes un Vidzemes rietumu piekrastes teritorijas 10-20 kilometru platā joslā, kur saules radiācijas daudzums sasniedz 220-225 W/m2. Vismazāk sumāras saules radiācijas saņem Vidzemes centrālie reģioni, attiecīgi 205-210 W/m2.

 

Vidējā saules radiācija (%) W/m2 Latvijā 1990.-2005. gada vasaras sezonā

Rakstā izmantota portāla www.meteo.lv sakopotā informācija no Eiropas Meteoroloģisko satelītu izmantošanas organizācijas (EUMETSAT) satelītiem un polāri-orbitālo satelītu (NOAA,MetOp) instrumentiem.

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Eiropā
Laika ziņas