Developer mode enabled

Automašīnā atstātam bērnam vai mājdzīvniekam draud pārkaršana jau pēc 15 minūtēm

Karstajā laikā pietiek uz 15-20 minūtēm atstāt bērnu vai dzīvnieku automašīnā, lai iestātos pārkaršana. Zīdaiņiem 20 minūtes bezgaisā un karstumā var beigties arī letāli, un tāpat ir arī dzīvniekiem. Tieši suņi un kaķi ik vasaru regulāri nonāk veterinārārstu rokās, jo ir pārkarsuši un gandrīz nosmakuši īpašnieku automobiļos. Mediķi un veterinārārsti aicina cilvēkus būt atbildīgiem gan par saviem bērniem, gan ģimenes mīluļiem.

''Man pat pašai ir bijuši tādi gadījumi, ka netālu no manas veterinārās klīnikas atstāja mopsi mašīnā, atstājot viņam arī spraudziņu, kur elpot. Tajā brīdī, kad es gāju garām, viņam jau bija sākusies panikas lēkme, viņš jau sāka smakt nost un gūlās. Es loģiski izsecināju, kur varētu būt saimniece. Mēs uzreiz no veterinārās klīnikas skrējām ārā visi kolēģi un pa tuvējiem veikaliem – mums ir netālu ''Superneto'' un turpat ir arī dārzeņu tirdziņš - mēs skrējām meklēt saimnieci, un mēs loģiski izdomājām, ka viņa tur varētu būt. Viņa stāvēja rindā, viņai bija jābūt nākamajai pircējai, bet es viņai teicu, ka viņai mirst suns. Viņa teica, ka tūlīt jau iepirksies, bet es teicu – nē, jums mirst suns tagad un tūlīt!'' - konkrētu gadījumu izstāsta Latvijas Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku sekcijas vadītāja Lita Konopore.

Diemžēl ar nedaudz atvērtu logu karstā automašīnā nav līdzēts - suns var arī nosmakt, jo gaisa tik un tā nepietiek. Iestājoties karstajam laikam, veterinārārstu rokās teju katru dienu nonāk kaķi un suņi, kas ir pārkarsuši un gandrīz nosmakuši īpašnieku automašīnās.

Visbiežāk cilvēki savus mājdzīvniekus un arī bērnus atstāj automašīnās, kad dodas iepirkties, iepriekš nezinot, cik garās rindās nāksies stāvēt.

Pie lielveikaliem arī darba dienā liela drūzma, cilvēki atbrauc, iepērkas un dodas prom. Visi tur satiktie iedzīvotāji gan stāsta, ka savus bērnus un dzīvniekus mašīnās neatstāj, šādu rīcību sauc par bezatbildīgu.

“'Nē, nekad nekādā gadījumā. Vienmēr līdzi ar mums, ja uz veikalu, tad arī līdzi pat uz piecām minūtēm. Cenšamies par to nedomāt, ka tā vispār gadās, ne par suņiem, ne par bērniem. Tas ir galīgi traki,'' draudīgo situāciju pat nepieļauj Alisa. Arī Toms ir kategorisks: ''Nu, tas ir diezgan bezatbildīgi. Lai paši pasēž kaut 20 minūtes mašīnā bez logiem vaļā, tad redzēs.''

''Nē, mašīnā es neatstāju gan. Es nezinu, varbūt uz laiciņu kaut kur izskriet... Principā ir jādomā, cik ilgi [aiziet] un kā tas cilvēks vai dzīvnieks tur jutīsies tanī karstumā. Varbūt ir arī situācija, kad tiešām nepieciešams iziet uz kādu mirkli, bet principā, ja uz kādiem lieliem pasākumiem, tad, protams, ka nē,'' apgalvo Evija.

Mediķi stāsta, ka šovasar vēl nav nācies sniegt neatliekamo palīdzību bērniem, kas automašīnā pārkarsuši, un karstums tikai tagad sākas. Parasti šādi gadījumi beidzas bēdīgi.

''Tas maziem bērniņiem, īpaši zīdaiņiem, var ļoti traģiski beigties, ar samaņas zudumu, ar krampjiem un  diemžēl var beigties arī ar nāvi, jo bērniem termoregulācija vēl nav tik stabila un nostabilizējusies,'' stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša.

''Līdz ar to pārkaršana var sākties daudz straujāk nekā pieaugušam cilvēkam. Jāsaprot, ka bērns pats nevar nekādi šo stāvokli izmainīt, jo viņš ir atstāts mašīnā viens pats. Tiešām ir arī gadījumi, kad sabiedrība ziņo par bērniņiem, kas ir atstāti mašīnās, un tad bija cilvēki paši gājuši lielveikalā, lai uzmeklētu, mēģinātu sameklēt piederīgos, kas bija bērnu atstājuši mašīnā.''

Pagājušā gadā ar ātro palīdzību slimnīcā nogādāti vairāki dažus mēnešus veci zīdaiņi. Mediķi atgādina, ka vasarā temperatūra automašīnā ir krietni vien augstāka, nekā tā ir ārā, tāpēc, atstājot auto kaut uz desmit vai piecpadsmit minūtēm, bērns vai mājdzīvnieks ir jāņem sev līdzi vai ar to kopā jāpaliek arī kādam pieaugušajam.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu kļūdaino tekstu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Veselība
Dzīve & Stils