Developer mode enabled

Ārpus Rīgas

Durbes novadā jaunā Zauļu ģimene piemājas saimniecībā izvērš kazas piena pārstrādi

Ārpus Rīgas

Dabas izglītības centra "Meža māja" vadītāja Agnese Balandiņa par putnu dienām

Rēzeknē pētīs gremošanas sistēmas saslimstības

Arī Rēzeknē pētīs gremošanas sistēmas slimības

Šonedēļ Rēzeknē uzsākts gremošanas slimību profilakses pētījums – "Gistar". Pētījumu kopš 2013.gada īsteno Latvijas Universitātes pētnieki, sadarbojoties ar daudzām starptautiskām organizācijām, tai skaitā Vesela Kuņģa iniciatīvu un Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru.

Līdz šim pētījums veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū un Tukumā. To veic, lai saprastu kā mazināt kuņģa un zarnu ļaundabīgās saslimšanas, kas Latvijā ir ļoti izplatīta problēma. Pētījama īstenošanai tiek piesaistīti dažādu fondu līdzekļi un lūgts finansiāls atbalsts vietējām pašvaldībām. Piektdien, 7.aprīlī, ir paredzēts atklāt pētījuma kabinetu Rēzeknē.

Anketēšana un dažādas pārbaudes

Lai uzzinātu par pētījuma dalībnieku ēšanas paradumiem, saslimšanām, dzīvesveidu, notiek anketēšana. Pētījumā par gremošanas slimību profilaksi tiek aicināti piedalīties veseli cilvēki vecumā no 40 līdz 64 gadiem, kuriem nav nekādu sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību.

Bez anketēšanas vēl notiek respondenta asinsspiediena mērīšana, tiek veiktas asinsanalīzes, paņemts mutes dobuma mikrofloras paraugs un veikts helikobaktērijas elptests.

Uz pētījumu cilvēkam jāierodas tukšā dūša, procedūrai jāvelta apmēram stunda.

Viena no pirmajām desmit pētījuma dalībniecēm no Rēzeknes ir Jevgēnija, kura piekritusi iesaistīties pētījumā, lai vairāk uzzinātu par savu veselību.

Latvijā augsta saslimstība ar vēzi

Pētījums uzsākts 2013.gadā, tā iniciators LU profesors, gastroenterologs Mārcis Leja stāsta, kāpēc šāds pētījums nepieciešams.

"Šādi pētījumu dati ir vajadzīgi, lai varētu noteikt optimālo stratēģiju, kādā veidā mums izvairīties, no šīm te ļaundabīgām saslimšanām, un mums tas ir īpaši aktuāli, jo Latvija ietilpst to pašu nelabvēlīgāko valstu skaitā," norāda profesors, gastroenterologs Mārcis Leja.

Līdz šim aptaujāti 4500 cilvēku, tomēr kopumā pētījumam būtu nepieciešami 30 000.

Kā norāda profesors Leja, iespējams pētījums notiks ne vien Latvijā. To, kāpēc pie mums ir tik augsta saslimšana ar kuņģa un zarnu vēzi, profesors skaidro ar dzīvesveidu, sanitārajiem apstākļiem bērnībā un kuņģī mītošo helikobaktēriju.

"Mums šī te inficētība ar šo helikobaktēriju ir krietni vien augsta Latvijā, mēs pat inficētības ziņā esam šobrīd augstāki nekā tā pati Japāna un Austrumāzijas valstis,

kurās tradicionāli šī te saslimstība ir augstāka," skaidro profesors.

Pētnieki sadarbojas ar ģimenes ārstiem

Uzaicinājumus piedalīties pētījumā attiecīgā mērķa grupa saņems, pētniekiem sadarbojoties ar ģimenes ārstiem. Taču cilvēki centrā var vērsties arī paši.

Tā dalībniekam ir iespēja uzzināt par savu veselību.

Kā stāsta pētījuma koordinatore Aiga Rūdule, anketēšanas laikā ir atklātas arī saslimšanas, lai gan cilvēks nekādas izmaiņas savā pašsajūtā nav jutis.

"Mēs strādājām Ludzā pirms gada apmēram, tur bija iekļauts 1000 iedzīvotāju, nebija neviens atklāts ļaundabīgs audzējs, bet tanī pašā laikā Saldū tomēr bija atklāts," atzina Rūdule.

Ja pētījuma laikā respondentam atklāj helikobaktēriju, dalībniekiem tiek piedāvāta bezmaksas ārstēšana.

"Jebkuru saslimšana ir ļoti vienkārši izārstējama, ja to diagnozē laicīgi. Salīdzinoši vienkāršām metodēm tiek veikti vienkārši testi, asins analīzes un fēču testi.

Ja ir mazākās novirzes no normas, tomēr tas pacients tiek izmeklēts," skaidro Rūdule.

Šobrīd pētījums Rēzeknē tiek plānots līdz nākamā gada janvārim, taču iedzīvotāju lielākas aktivitātes gadījumā tiks izvērtēta iespēja tā realizāciju turpināt ilgāk. Savukārt nākamā pētījuma vieta ir paredzēta Madonā. Pētījumā piedalīties šobrīd īpaši tiek aicināti vīrieši, jo līdz šim vīriešu aktivitāte ir bijusi mazāka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Veselība
Dzīve & Stils