Developer mode enabled

Eksperti: Ikviena internetam pieslēgta ierīce prasa rūpīgi ievērot drošību

Vai zinājāt, ka modernais ledusskapis, video kamera vai satelītuztvērējs var būt kiberkareivis kāda cita rokās? Cilvēku prasmes droši lietot datoru ar katru gadu aug, taču jaunākais izaicinājums ir apzināties citu viedo tehnoloģiju iespējas un riskus. Jebkas, kas pieslēgts internetam, prasa arī rūpīgu drošības uzraudzību. Šī ir viena no tēmām, kura tiks aktualizēta ikgadējā e-prasmju nedēļā

Pērnruden ASV tika atklāts plašs kiberuzbrukums, kurā par “kareivjiem” izmantoja no skata pavisam nevainīgas iekārtas – video kameras, satelītuztvērēji un citas internetam pieslēgtas ierīces.

"Šīs iekārtas ar specifisku programmatūru bija apvienotas, un viņām visām bija dotas komandas uzbrukt tai vai citai [interneta] lapai. Tas radīja traucējumus ASV vairākos štatos gan telekomunikāciju tīkliem, gan vairākiem citiem uzņēmumiem," skaidro CERT.LV IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Iekārtu īpašnieki par notiekošo neko nenojauta. Tas bija iespējams tādēļ, ka viņi nebija pievērsuši nekādu uzmanību drošam interneta savienojumam šajās ierīcēs. "Mūsdienās internets var būt jebkur. Tas var būt jūsu rokaspulkstenī, tas var būt jūsu ledusskapī un pilnīgi noteikti daudziem tas jau ir televizoros.

Šīs ir lietas, kas, piemēram, spēj paskatīties, kas notiek jūsu dzīvoklī, spēj klausīties bieži vien. (..) Tā ir problēma, kas ir ļoti daudziem lietotājiem aktuāla – ka viņi nopērk lietas, ātri pieslēdz internetam un neko neizdara drošības labā," stāsta Mālkalnietis.

Parasti tas atrisināms, lietošanas instrukcijā izlasot drošības uzstādījumiem veltīto nodaļu. Otra iespēja – iegādāties ugunsmūra iekārtas. Drošība ir viena no galvenajām, taču ne vienīgā e-prasmju nedēļas tēma. Vēl viens aspekts ir tehnoloģiju attīstība.

"Tāpat kā Rīga nekad nav gatava, tā arī, ja mēs runājam par šīm digitālajām prasmēm, viņas ir visu laiku no jauna jāapgūst," paskaidro Latvijas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju asociācijas prezidente Signe Bāliņa.

Te ir runa arī par uzņēmumiem, sevišķi mazajiem, kuri bieži neesot informēti par jaunāko tehnoloģiju iespējām. "Mūsdienās, ja tu izmanto tehnoloģijas, tad tas ir pilnīgi cits biznesa ātrums nekā tad, ja tu neizmanto. Tas ir jautājums, ka nereti cilvēki pat nezina, kādas ir tās iespējas, ko varētu izmantot," saka Bāliņa.

Arī par to šonedēļ varēs uzzināt dažādos semināros. Katrai e-prasmju nedēļas dienai ir sava tematika, un uzņēmējiem būs veltīta ceturtdiena. Kopumā plānoti vairāk nekā 400 pasākumu daudzviet Latvijā. Pilna programma atrodama mājaslapā eprasmes.lv. Bet tie, kuri vēlas par savu viedierīču lietošanu pakonsultēties klātienē, aicināti ņemt savu datoru, planšeti vai telefonu un trešdien nākt uz “datorologa” konsultāciju CERT.LV telpās Rīgā, Raiņa bulvārī 29, kur jums bez maksas palīdzēs savest kārtībā ierīces drošības uzstādījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu kļūdaino tekstu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils