Developer mode enabled

Reportāža: Dažas dienas pirms seriāla «UgunsGrēks» «nodzēšanas»

Mums patīk skatīties, kā norit iztēlotas ainas. Mēs pierodam pie aktieriem, kurus redzam gan teātrī, gan TV ekrānos tik ļoti, ka uzskatām, ka tās lomas, kuras tie spēlē, atbilst viņu patiesajai dabai. Piemēram, nereti domājam, ka Mildiņa - ak vai, es, protams, gribēju teikt - Ilze Vazdika, - ir tas cilvēks, kam jāprasa pēc jaunākās receptes, vai, ja jābrauc atpūsties, tad noteikti uz Bīriņu pili, jo tur taču ir izslavētā Pētersonu viesnīca!

Durvis atver Mildiņa jeb Ilze Vazdika

Atrast “Aivara Pētersona dibināto viesnīcu” patiesībā nemaz nav tik viegli.

Maskavas ielas tālākajā galā starp lielām industriālām ēkām iekļāvusies dzeltenas krāsas mūra māja ar vairākiem stāviem.

No sarunas ar TV3 seriāla “UgunsGrēks” producenti Baibu Salenieci atceros vien to, ka jābrauc uz ceturto stāvu un tad jāzvana. Lifts apstājas, no tā izkāpj Uldis Dumpis jeb seriālā zināms kā Aivars Pētersons, ģērbies smilšu krāsas mētelī un rokās turot brūnu ādas portfeli. Secinu, ka esmu uz “pareizā ceļa” un iekāpju liftā.

Iekļūt filmēšanas paviljonā neizdodas viegli. Baltās plastmasas durvis atveras vien tiem, kuru pirkstu nospiedumus atpazīst drošības sensors. Durvis atvērt man laipni piedāvā Ilze Vazdika jeb Mildiņa – viesnīcas galvenā pavāre. “Jums tur?” viņa vaicā.

 

Spridzināšana Bīriņu pilī - tas bija kaut kas leģendārs

“UgunsGrēks” ir ilgākais latviešu seriāls, kas TV ekrānos redzams jau 11 gadus – trīs gadus Latvijas Televīzijā ar nosaukumu “Neprāta cena” un astoņus gadus kanālā TV3. “UgunsGrēka” pēdējo –  1207. sēriju – televīzijas ekrānos varēsim redzēt 19.maijā. Šo gadu laikā nofilmētas 17 sezonas, kurās piedalījušies ap 200 aktieru un aizkadrā strādājusi 45 cilvēku kupla komanda.

Starp tiem arī operatori un gaismu mākslinieki – Kaspars Arājs, Bruno Šļapņa un Jānis Katlaps, kurus sastopu “Pētersonu viesnīcas” biljarda zālē.

Jānis stāsta, ka reizēm vienā dienā darbs rit dažas stundas, citās – pat 14.

Kaspars sēž uz biljarda galda, Bruno pret to atspiedies, bet Jānis nostājies ar skatu pret mani un rokās tur tikko kā netālajā veikalā nopirktās pusdienas. Vaicāju, kuras epizodes katram šķitušas interesantākās. “Es tad vēl nefilmēju.

Bet es atceros, ka bija spridzināšana Bīriņu pilī. Tas bija kaut kas leģendārs,”

saka Jānis, pēc tam ar kolēģiem pārrunājot, kurš no seriāla varoņiem tad galu galā uzsprāga.

Proti, runa ir par “UgunsGrēka” trešās sezonas pēdējo sēriju. Tas ir laiks, kad arī es biju viena no aktīvākajām seriāla skatītājām. Tajā reizē Solveiga gribēja uzspridzināt Martu. Nu, ja nu kāds neatceras, talkā nāk “Ugunsgrēka” vikipēdijas lapa, tur aprakstīti visi personāži un izskaidrota tēla loma seriālā.  Tur teikts: "Solveiga – Kitijas māte. Sēdēja cietumā par sava vīra nogalināšanu. Bija precējusies ar Aivaru naudas dēļ. Tā kā viņai nepatika Leons, viņa Martas kāzu pušķī ielika dinamītu, tādējādi nogalināja Martu un padarīja Leonu aklu. Šobrīd atrodas cietumā."

Kā «gatavo» tīģergarneles un rada asinis

Seriālā savulaik filmējās bijusī rekvizitore Maija Ieviņa, kura bija cietuma uzraudzes lomā. Pašlaik viņa seriālā vairs nestrādā, bet savus noslēpumus man tomēr atklāja gan šodien, gan pirms četriem gadiem, kad pirmo reizi viesojos “Pētersonu viesnīcā”.

Maija atceras, ka pirmo reizi, kad taisīja dedzināto cukuru, kādas septiņas reizes to laidusi caur kafijas filtru, jo cukura sīrupu gatavoja pannā, kur pirms tam bija ceptas kotletes. Taču tagad cukura ražotāji paši sākuši gatavot cukura sīrupu, kuru atliek atšķaidīt ar siltu un tad aukstu ūdeni.

“Manā pieredzē skaistākais viltojums bija tīģergarneles, kuras tika pasniegtas vienai no varonēm.

Bet tā kā scenārijā bija skaidri zināms, ka viņa visas neēdīs, tad tās bija uztaisītas no makaroniem. Tās, manuprāt, visas bija nokrāsotas: biešu, tomātu krāsu noskatījos veikalā. Notaisīju ar zaļumiņiem. Izskatījās ļoti ticami. Varēja rādīt arī ļoti lielā tuvplānā,” stāsta rekvizitore.

Tomēr “UgunsGrēka” īstā saimniece un viesnīcas pavāre ir nevis Mildiņa jeb Ilze Vazdika, kurai televīzijas skatītāji nereti vaicā pēc gardas receptes, bet gan seriāla rekvizitore – agrāk Maija Ieviņa un no 2013.gada Dzintra Cepurīte. Viņas ir tās čaklās bitītes, kas gatavo Mildiņas omletes, pankūkas un vāra zupas.

Savukārt grima mākslinieces Dagnija Gaubšteina un Baiba Grīna stāsta, kā seriālā parādās asinis.

“Šīs ir izlietotās, tumšās asinis. Tas ir vēnai. Mums viena ir rētiņa. Mums ir asins kapsulas, kad ieliek mutē, pārkož un tad  pa muti tek asinis; ir skrāpējumiem…,” stāsta Dagnija.

Savs darbs ir arī “UgunsGrēka” skaņu inženieriem Mārcim Bērziņam. Viņa darba nozīmīgums izpaužas tad, kad sarežģītākos brīžos ir jāstrādā mikrofoniem.

“Tas ir tāds apskaņošanas paņēmiens, kad mikrofonus liek aktieriem nevis pie galvām, bet zem apģērba vai reizēm virs apģērba. Katru reizi, kad aktierim tērps mainās, tad ir jādomā, ko darīt. Piemēram, sievietēm mikrofonu 80% gadījumus liek starp krūtīm,” stāsta Mārcis.

Savukārt, ja aina tiek spēlēta saunā, tad mikrofonu paslēpj dvielī. “Tāpēc jau ir tas dvielis! Mikrofonu paslēpj zem dvieļa vai uzliek citu dvieli uz pleca, kur noslēpj mikrofonu vai arī uzliek cepuri galvā, kur noslēpj mikrofonu. Tā dara,” stāsta Mārcis.

Grūti aptvert, ka rit pēdējās «UgunsGrēka» dienas

“UgunsGrēka” aktieru menedžere Ilze Forstmane neslēpj, ka ir grūti aptvert, ka rit viena no pēdējām filmēšanas dienām.

““UgunsGrēka” studijā tieši šajās dekorācijās šodien ir pēdējā filmēšanas diena. To mēs laikam neviens nespējam īsti aptvert,” norāda Forstmane.

Viņas kabinets atrodas turpat, kur seriālā filmē slimnīcas ainas. Dienā, kad ciemojos filmēšanas studijā, gaisā virmo tāda kā izlaiduma sajūta. Satraukti skati, ziedi, ko sniedz viens otram, un sen nesatikti kolēģi, kas atnākuši sasveicināties. No kopā pieredzētā laika katram ir savas atmiņas.

Kamēr operators un gaismu mākslinieks Bruno Šļapņa dalās ar savu pēdējā laika mīļāko teicienu par “Saldo Jēzu”, ko nejauši kādā filmēšanā sacīja aktrise Olga Dreģe, tikmēr pārdomu pilna ir arī seriāla režisore Inta Gorodecka.

“Kamēr māja nav nojaukta, tikmēr vēl nejūti to nostalģiju. Bet, protams, nāk viens aktieris pēc otra un nes ziedus. Droši vien, ka [nostalģiju] jutīs rīt. Parīt jauks nost dekorācijas.

Bet es pašlaik nelaižu klāt to nostalģiju, jo mums jāstrādā līdz plkst. 23 vakarā. Bet es skatos optimistiski, jo negribu vēl raudāt,” saka Gorodecka.

“UgunsGrēka” pēdējā sērija būs nākamajā piektdienā, 19.maijā. “UgunsGrēks” Latvijas seriālu vēsturē, kā norāda seriāla autori, iegājis kā ilglaicīgākais, skatītākais un iemīļotākais seriāls. Seriāla jau ierastās mēbeles jeb dekorācijas sāks pārveidot jaunam seriālam, kuru redzēsim jau rudenī. Kāds tas būs, seriāla autori vēl nevēlas atklāt, bet stāsta vien to, ka tas būs ikdienas seriāls ar iemīļotākajiem aktieriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Izklaide
Dzīve & Stils