Developer mode enabled
Svarīgi
Kategorijas
Kultūra / Teātris un deja
Ciniskais laikmeta troksnis Jaunajā Rīgas teātrī

Jaunais Rīgas teātris 24.maijā piedzīvojis šīs sezonas pēdējo pirmizrādi, kas ir arī pēdējā vecajās teātra telpās. Pirmoreiz Latvijā iestudēts viens no 20. gadsimta novatoriskākajiem krievu literatūras darbiem – Anatolija Marienhofa romāns “Ciniķi”, ko uz teātra skatuves pārlicis režisors Vladislavs Nastavševs un kas vēsta par inteliģences cinisko pasaules izjūtu Oktobra revolūcijas laikā un tai sekojošajos bada gados.

Ar «Kazanovas» iestudējumu Leļļu teātrī atgriežas izrādes pieaugušajiem

Pagājuši septiņi gadi kopš Latvijas Leļļu teātrī pēdējoreiz tika iestudēta kāda izrāde tieši pieaugušajiem. Jaunā galvenā režisora Ģirta Šoļa vadībā teātris apņēmies mainīt priekšstatu par leļļu teātri kā, pirmkārt, bērniem domātu teātra mākslas formu. Maija beigās teātra repertuārā ienāks Andra Kalnozola iestudējums „Kazanova”, kas paredzēta tikai skatītājiem no 16 gadu vecuma. Arī nākamajās sezonās jau ieplānotas vairākas izrādes tieši pieaugušo auditorijai.

Trīs Šukšina stāsti vienā Rēzeknes Tautas teātra iestudējumā

16. un 17. maijā plkst. 19.00 Rēzeknes kultūras namā Rēzeknes Tautas teātris aicina uz pirmizrādi “Kaprona eglīte. Dīvainis. Mikroskops” – tās ir laikmeta ainiņas pēc Vasilija Šukšina stāstiem, kurās atklājas mīlestība, strīdi, vientulība, prieks, skumjas un atkal mīlestība savstarpējās attiecībās un ikdienišķās situācijās. 

Regnāra Vaivara divcēlienu skurbums Valmierā

Tā būs mana labākā izrāde! Tā par savu jaunāko iestudējumu Valmieras teātrī – traģikomēdiju “Klusa nakts, dzēra nakts” - saka režisors Regnārs Vaivars. Iestudējumam 12.maijā pirmizrāde, un tā režisoram ir debija uz Valmieras teātra Lielās zāles skatuves, piedāvājot savu versiju par krievu dramaturga Ivana Viripajeva lugu “Apskurbušie”.

Blaumaņa «Ugunī» izdejo baletā

Noslēdzot 22. starptautisko Baltijas baleta festivālu, 11.maija vakarā Rīgas Latviešu biedrības namā pirmizrādi piedzīvos muzikāli horeogrāfiskā fantāzija “Ugunī”. Tā tapusi pēc Rūdolfa Blaumaņa slavenās lugas motīviem. Izrādes horeogrāfiju, izmantojot komponista Jura Karlsona mūziku, veidojuši četri latviešu horeogrāfi

Piģermiģeri Nacionālā teātra izrādē «Trīne»

Latvijas Nacionālajā teātrī ir tapusi izrāde ģimenei Rūdolfa Blaumaņa joku luga “Trīne”. Režisors Elmārs Seņkovs  to ir veidojis, iedvesmojoties no delartiskās komēdijas žanra. Titullomā Marija Bērziņa vai Dita Lūriņa. Pirmizrādes 11. un 12.maijā. Rūdolfu Blaumani esot kaitinājis kritiķu rakstītais, ka luga „Trīnes grēki” neesot uzrakstīta pēc visiem drāmas likumiem. Jau lugas ievadlapā Blaumanis uzraksta – šī ir joku luga vai piģermiģeri. Kādus piģermiģerus uz Nacionālā teātra Lielās zāles skatuves rāda aktieri?

Čehu eksperimentālais teātris piedāvā risināt svinēšanas jautājumus

Ģertrūdes ielas teātrī 12.maijā viesosies čehu teātra kolektīvs "D'Epog". Izrāde "Prieks prieku mīl", kuras nosaukumā ir izmantots fragments no Šekspīra 8.soneta, ir eksperimentālā teātra darbs. Čehu mākslinieku kolektīvs izrādē ataino svinību un svētku funkciju mūsdienu sabiedrībā. Iestudējuma autori meklē atbildes uz jautājumiem, ko un kāpēc mēs svinam? Vai ballīte ir laiks, kad mums vairs nav garlaicīgi? Un vai mums vispār ir nepieciešams izbēgt no ikdienas?

Viktors Hausmanis: Luga «Olivers» nav novecojusi

Latvijas Nacionālajā teātrī 8.maijā pirmizrādi piedzīvoja režisora Edmunda Freiberga iestudējums “Olivers”. Tā pamatā ir viena no zināmākajām Harija Gulbja lugām, kas uz skatuves atdzimusi pēc gandrīz 30 gadu pārtraukuma. Kā pēc pirmizrādes atzina teātra zinātnieks Viktors Hausmanis, luga nemaz nav novecojusi.

Ar «Varšavas melodiju» Rīgā viesojas Mazās Bronnajas teātris

Leonīda Zorina luga “Varšavas melodija” tika sarakstīta pirms 50 gadiem un joprojām nav zaudējusi aktualitāti. Tas ir mīlas stāsts, kuru sašķeļ pēckara gados izveidojies dzelzs priekškars. 9.maijā ar “Varšavas melodija” Rīgā viesojas Maskavas Mazās Bronnajas teātris.

Krāsu un groteskas eksplozija Nacionālā teātra «Trīnē»

Veidot komēdiju ir grūtākais darbs, kāds man jebkad bijis, – tā atzīst režisors Elmārs Seņkovs, kurš jau ceturto reizi profesionālajā teātrī ķēries pie Rūdolfa Blaumaņa iestudēšanas. Un pirmo reizi tā ir komēdija – skatītāju mīlētie un daudz iestudētie „Trīnes grēki”, kam režisors devis skatuves nosaukumu „Trīne”. Skatītājiem šajā izrādē jāgatavojas īstai krāsu eksplozijai, apzinātiem mākslinieciskiem pārspīlējumiem un divām ļoti atšķirīgām Trīnēm.